Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado faydaları bakımından popüler olduğu gibi lezzetiyle de tüm dünyada ün kazanmıştır. Kremsi dokuya sahip ve ılıman iklimleri seven bu meyve, sindirimi iyileştirir, depresyon riskini azaltır ve kansere karşı koruma sağlar. Bununla birlikte avokadonun faydaları saçlar ve cilt açısından da oldukça fazladır. Bu çok yönlü meyve, önemli miktarda tekli doymamış yağ asidi içerir. Avokadonun sağlığa yararları hakkında diğer tüm bilgiler yazımızın devamında sizlerle…

Avokadonun Faydaları

avokadonun faydaları

Besleyici ve faydalı bileşimler bakımından yoğun olan avokado, yüksek miktarda vitamin ve mineral barındırır. Sağlıklı beslenme düzeninin olmazsa olmaz yiyecekleri arasında bulunan bu meyve, pek çok hastalığa karşı vücudun direnç oluşturmasını destekler. Avokadonun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1. Besin Maddeleri Bakımından Zengindir

E, C, K ve B6 vitaminlerin yanı sıra folat, riboflavin, niasin, potasyum, magnezyum, pantotenik asit içerir. Ayrıca lutein, beta-karoten ve omega-3 yağ asitleri açısından da yüksektir. Avokadonun yapısında bulunan sağlıklı yağlar, tok tutar, kandaki şeker seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olan karbonhidratların parçalanmasını yavaşlatır. Yağ, vücuttaki her hücre için gereklidir. Sağlıklı yağlardan tüketmek, cildin ve saçların sağlıklı kalmasını desteklerken besin maddelerinin emilimini artırır. Bununla birlikte bağışıklık sistemini de güçlendirir.

2. Kalp Sağlığını Korur

Avokado yararları kalp sağlığına da oldukça fazladır. Beta-sitosterol ismi verilen madde sayesinde sağlıklı kolesterol seviyeleri oluşur, kalp sistemi en iyi şekilde korunur.

3. Göz Sağlığını İyileştirir

Avokadonun faydaları arasında bulunan bir diğer madde ise göz sağlığını desteklemesidir. Düzenli şekilde avokado tüketimi görme kabiliyetini artırır. Nedeni ise yapısında bolca antioksidan, lutein ve zeaksantin gibi önemli maddeleri barındırmasıdır.

4. Osteoporozu Önler

Bir avokadonun yarısı, günlük K vitamini alımının yüzde yirmi beşini karşılar. Bu vitamin genelde göz ardı edilir, ancak kemik sağlığı için gereklidir. Kemik sağlığını korumak, güçlendirmek ve osteoporozu önlemek için kalsiyum, D vitamini ve K vitamini alımına dikkat etmeniz gerekir. Yapılan araştırmalara göre avokado, osteoporoza yakalanma riskini en aza indirir.

avokadonun faydaları, avokado faydaları, avokadonun yararları

5. Kanserli Hücrelerin Büyümesini Engeller

Yiyeceklerden yeterli miktarda folat alımı, kolon, mide, pankreas ve rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlar. Avokado, kanserli hücrelerin büyümesini inhibe edici özelliğe sahiptir.

6. Hamilelere Folat Desteği Sağlar

Avokadonun faydaları nelerdir açıklamaya devam ediyoruz. Avokado meyvesi hamile kişiler üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Bu dönemde özellikle alınması gereken folat, avokadoda yeterince mevcuttur. Düzenli ve yeterli miktarda avokado tüketimi fetüs gelişimini destekler, düşük yapma riskini önler ve bebeğin zihinsel-fiziksel gelişimini güçlendirir.

7. Depresyonu Önler

Yüksek düzeyde folat içeren gıdalar depresyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir, çünkü folat besin maddelerinin beyne iletilmesini bozabilecek bir madde olan homosisteinin birikimini önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda avokado, serotonin salımını kolaylaştırır ve depresyona yakalanma riskini düşürür.

8. Sindirim Sistemini Güçlendirir

Avokadonun faydaları sindirim sistemi üzerinde de etkisini gösterir. Kremsi dokusuna rağmen avokado, lif bakımından yüksektir. Doğal lifli yiyecekler tüketmek kabızlığı önlemeye, sindirim sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Kaynak: 1.

Papaya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Avokadonun Faydaları Nelerdir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir