E Vitamini Kaynağı Olan Besinler

E vitamini faydaları nelerdir? E vitamini ne işe yarar? Konuyla ilgili merak ettiklerinizi ve muhteşem E vitamini takviyesi sağlayan gıdaları sizler için derledik! Yeterli E vitamini almanın anahtarı, antioksidan bakımından zengin gıdalar tüketmektir. Takviyeler yerine sağlıklı beslenerek de E vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Çeşitli hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizi korumak ve sağlığınızı iyileştirmek için E vitamini kaynağı olan besinler yemelisiniz. Peki, bu besinler hangileridir?

E Vitamini Kaynağı Olan Besinler

E vitamini takviyesi almak, bu vitamini karşılamanın kolay bir yolu gibi gözükebilir. Ancak birçok uzman buna karşı uyarır. Çünkü E vitamini gıdalardan karşılandığı zaman gerçek anlamda fayda sunar. E vitamini seviyenizi artırmak için aşağıdaki yiyecekleri deneyebilirsiniz.

Keten Tohumu

e vitamini kaynağı olan besinler

Çeşitli bitkisel tohumlar en iyi E vitamini kaynağı besinler arasında yer alır. Bunlar arasında keten tohumu öne çıkar. Bir yemek kaşığı keten tohumu günlük E vitamini ihtiyacınızın yüzde yirmi sekizini karşılar.

Salata

e vitamini kaynağı olan besinler

Ispanak, brokoli ve hatta kivi içeren bir salata tüketerek sağlığınızı en iyi şekilde destekleyebilirsiniz. Bu besinler, yüksek oranda E vitamini barındırır. Antioksidan bakımından yüksek olan ıspanak, brokoli ve kiviyi ayrı ayrı da tüketebilirsiniz.

Yumurta

e vitamini faydaları nelerdir

Kahvaltıdan yemeklere ve tatlılara kadar pek çok yiyecekte kullanılan yumurta, harika bir E vitamini kaynağıdır. Yumurtanın sarısında E vitamini daha fazladır, beyazı ise protein içerir. Çiğ karışık sebze ile birlikte yumurta tüketirseniz; yüksek miktarda E vitamini almış olursunuz.

Fındık

e vitamini faydaları nelerdir

E vitamini kaynağı olan besinler listesi fındık ile devam ediyor. Fındık ve badem gibi kuruyemişler hem kolesterol seviyenizi düzenler hem de E vitamini desteği sağlar. Günlük 10-15 adet fındık tüketimi yeterli olacaktır.

Tahıllar

 e vitamini ne işe yarar

Birçok tahıl grubu gıda E vitamini sunar. Özellikle sabahları tüketilen mısır gevrekleri, yulaf ezmesi gibi yiyecekler, güne harika bir şekilde başlamanızı sağlarken E vitamini almanızı da kolaylaştırır.

Avokado

e vitamini kaynağı olan besinler

Avokado popüler bir meyvedir ve sağlık açısından inanılmaz faydalar sunar. Tek başına veya atıştırmalıklarla da tüketilebilen, her türlü yiyecekle uyum içinde olan avokado, harika bir E vitamini kaynağıdır. Günün istediğiniz saatlerinde avokado tüketebilir, E vitamini almaya devam edebilirsiniz.

Çileğin Faydaları Nelerdir?

E Vitamini Kaynağı Olan Besinler” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir