Evin En Kirli Yerleri!

Yaşam alanı ne kadar temiz olursa insan sağlığı da o kadar korunur. Yapılan araştırmalara göre bazı bakteriler, belirli sıcaklıklarda ve besinlerde her yirmi dakikada bir bölünerek çoğalırlar. Elbette tüm bakteriler zararlı değildir, örneğin vücudumuzda bol miktarda bakteri vardır ve birçoğu faydalıdır. Ancak evinizdeki bakteriler sağlığınızı tehdit edip, hasta olmanıza yol açabilir. Evinizdeki en kirli yerleri tespit edip, bu alanları derinlemesine temizlemek için hazır mısınız? İşte, evin en kirli yerleri!

Bakteri ve Virüsler Nasıl Yayılır?

evin en kirli yerleri

Bakteri ve virüsler, insandan insana ve insandan yüzeye şeklinde yayılabilir. Bu bakteri ve virüslerin ömrünü azaltan ve hatta onları yok eden bazı uygulamalar söz konusudur. Bunlar:

 • Tezgahlar gibi katı yüzeyler, mobilya ve giysi gibi dokulu yüzey tiplerini düzenli temizlemek,
 • Düzenli çamaşır yıkamak,
 • Zeminlerde hijyen ve dezenfeksiyon işlemi yapmak,
 • Elleri yıkamak ve düzenli banyo yapmak,
 • Normal temizlik malzemelerine ek olarak alkol bazlı temizlik malzemeleri kullanmak.

Evin En Kirli Yerleri Nereler?

evin en kirli yerleri

 • Mutfak: Gıda depolanan mutfak, daha fazla bakteri üremesine neden olur. Örneğin bulaşık süngerlerinin yüzde 75’inden fazlası zararlı bakteri içerir. Aynı şekilde musluk kulpları yüzde 9 oranında zararlı bakteri barındırır. Sık temizlik gerektiren mutfak eşyaları; kesme tahtaları, kahve makinesi, buzdolabı, mutfak lavabo ve tezgahıdır.
 • Kulplar: Tezgahlar, kulplar ve ışık anahtarları, mikropların bolca mevcut olduğu alanlardır. Kapı tokmağı, banyo ışık anahtarları, mikrodalga kulpları, doğalgaz petek kulpları çok iyi temizlenmelidir.
 • Banyo: Sıcak duşun ortaya çıkardığı nem nedeniyle banyoda mikropların çoğalması söz konusu olmaktadır. Bu yüzden banyodaki bazı alanlar sık olarak dezenfekte edilmelidir. Bunlar; duş teknesi, musluklar, klozetin çevresi ve klozet, banyo havluları, diş fırçalarıdır.
 • Çamaşırlar: Makinede bekleyen ıslak çamaşırlar, kısa bir süre beklemiş bile olsa mikropların çoğalması kaçınılmazdır. Giysiler çamaşır makinesinde 30 dakikadan fazla beklemişse, yeniden yıkatmak en sağlıklısı olacaktır.
 • Oturma odası: Evin en kirli yerleri arasında oturma odası ve salon da yer alır. Kumanda, PC klavyesi, telefon ve tabletler çoğunlukla birden fazla aile üyesi tarafından kullanılır. Bu tarz araçların düzenli şekilde temizlenmesi gerekir. Bununla birlikte oturma odası ve salon gibi alanlardaki halılar, diğer halılara göre sekiz kat daha fazla kir, toz, bakteri ve mikrop tutar. Bu yüzden oturma odası ve salonlardaki halıların düzenli şekilde süpürülmesi, silinmesi ve yıkatılması gerekir.
 • Kişisel eşyalar: Cep telefonları, anahtarlar, cüzdan, para, ayakkabı, çanta ve hatta kulaklıklar bile dışarıdan eve bakteri getirebilir. Bu gibi eşyaların da sıklıkla dezenfekte edilmesi çok daha doğru olacaktır.

Evin En Kirli Yerleri!” için 2 yorum

  1. Yorumunuz için teşekkürler. Haklısınız kalorifer petekleri de aynı şekilde çabuk kirlenen yerler arasında sayılıyor. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir