Haldun Taner Kimdir? Haldun Taner’in Hayatı

Ülkemizin en önemli yazarlarından biri olan Haldun Taner, özellikle Türk tiyatrosuna olan katkılarıyla biliniyor. Edebiyatımıza sayısız eserler bırakan Haldun Taner’in hayatı hakkında tüm detayları sizler için derledik. İşte, Haldun Taner biyografisi, eserleri ve edebi kişiliği hakkında merak edilenler!

Haldun Taner Kimdir?

16 Mart 1915 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Öykü ve tiyatro ağırlıklı olmak üzere, edebiyatın çeşitli alanlarında birçok önemli eserler kaleme aldı. Öğretim üyesi ve gazetecilik mesleklerini sürdürdü. Cumhuriyet dönemi edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Haldun Taner, kabare tiyatrosunun ve epik tiyatronun öncüsü oldu. Aslen Gürcü asıllıydı. Henüz beş yaşında iken babasını kaybetti ve annesiyle birlikte, dedesinin konağında yaşamaya başladı.

haldun taner kimdir

Haldun Taner, ortaokul eğitimini Galatasaray Sultanisi’nde tamamladı. Eğitim için devlet tarafından 1935 senesinde Heidelberg Üniversitesi’ne gönderildi. Burada siyasal bilgiler fakültesinde öğrenim görürken, hastalandı ve okulu yarıda bırakarak ülkesine döndü. Üniversite eğitimini 1950 senesinde, İstanbul Üniversitesi Türk Filolojisi bölümünde tamamladı. 1954’e kadar üniversitede asistanlık yaptı. Gençlik dönemlerinden itibaren edebi eserler üretti. Şişhaneye Yağmur Yağıyordu isimli yapıtı ile öykü yarışmasında birinci oldu.

Asistanlık görevini bıraktıktan sonra, tiyatro eğitimi almak için Viyana’ya gitti. 1957 senesinde Türkiye’ye döndü. Ankara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nde dersler vermeye başladı. Bir yandan da Tercüman Gazetesi’nde yazıyordu.

1950’lerden itibaren tiyatro oyunları kaleme almaya başlayan Haldun Taner, Keşanlı Ali Destanı’nın yazarıdır. Aynı zamanda kabare tiyatrosunun kurucusu oldu. 7 Mayıs 1986 tarihinde, İstanbul kentinde yaşama veda etti.

haldun taner eserleri

Edebi Kişiliği ile Haldun Taner

  • Tanzimat Dönemi’nden itibaren romanlara ve hikayelere sürekli konu olan Batılı hayata özenmenin getirdiği uyumsuzlukları, bozulmaları, sosyal ve ahlaki çöküntüleri mizahlı bir şekilde ele aldı.
  • Mizahi eserlerinde oklarını, zenginlere, yükselmek uğruna her şeyi yapmaya hazır olan insanlara, gülünç duruma düşürülen tiplere ve kalantorlara çevirdi.
  • Ülkemizde epik tiyatro ile kabare tiyatrosunun öncüsü olmuştur. Metin Akpınar ve Zeki Alasya ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nu kurdu.
  • İlk epik tiyatro Keşanlı Ali Destanı, kendisine aittir. Bu eserinden sonra, oyunlarında göstermeci bir dil tercih etti.
  • Orta oyunu ve tuluat ögeleriyle, toplumdaki aksaklıkları alaycı şekilde anlattı.

Haldun Taner’in Eserleri

  • Hikaye: Tuş, Konçinalar, Yalıda Sabah, On İkiye Bir Var, Yaşasın Demokrasi.
  • Tiyatro: Yar Bana Bir Eğlence, Keşanlı Ali Destanı, Fazilet Eczanesi, Ve Değirmen Dönerdi, Zilli Zarife, Vatan Kurtaran Şaban, Astronot Niyazi.
  • Gezi: Düşsem Yollara Yollara.

Namık Kemal Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir