Papaya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Konfor alanınızın dışına çıkmak ve rutin satın alımlarınızın ötesine geçmek istiyorsanız; papaya en iyi seçimdir. Papaya sadece lezzetli bir meyve değildir, aynı zamanda olağanüstü faydalara da sahiptir. Yapısında birden çok faydalı besin maddesi yer alır. Papaya meyvesinin faydaları nelerdir açıklayalım…

Papaya Meyvesi Nedir?

papaya meyvesinin faydaları

Papaya sarımsı-turuncu renkli ve yumuşak bir yapıda olan tropikal meyvedir. Caricaceae familyasına aittir. Yuvarlak ve dolgun olan bu meyve, çeşitli boyutlarda olabilir. Olgunlaşmış ya da olgunlaşmamış biçimde tüketilebilir. Olgun papaya tatlıdır ve kavuna benzeyen bir tada sahiptir. Olgunlaşmamış papayanın ise çok az bir aroması vardır. Güney Amerika’ya özgü olan bu meyve, tüm dünyada satılan ve kolaylıkla bulunabilen bir meyve haline gelmiş bulunmaktadır.

Papaya Meyvesinin Faydaları

papaya meyvesinin faydaları

Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır: Alzheimer, beyin hücrelerini öldüren ilerleyici bir hastalıktır. Bellek problemlerine ve kademeli olarak zihinsel yetenek kaybına neden olur. Oksidatif stres Alzheimer hastalığına yol açabilmektedir. Antioksidanlar ve serbest radikaller arasındaki dengesizlik oksidatif stresi oluşturur. Papayanın antioksidan yüklü oluşu, oksidatif stresin etkilerini önleyebilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Papaya meyvesinin faydaları arasında bulunan bir başka konu ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Mükemmel bir C vitamini kaynağı olan bu meyve, vücudu hastalıklardan ve enfeksiyonlardan koruyabilir.

Kalp dostudur: Papaya, arterlerin sağlıklı kalmasına yardım eden ve kan akışını teşvik eden C vitamini, potasyum, antioksidanlar ve lif içerir. Bu nedenle kalp dostu meyvelerin başında gelir. Hatta kolesterolü düşürme konusunda da oldukça başarılıdır.

Kan şekerini düşürür: Papaya meyvesinin faydaları, tip 2 diyabet hastaları için de yadsınamayacak derecede fazladır. Papaya, kan şekerini düşürmeye yardım eder. Aynı zamanda hipoglisemik bir etkiye sahiptir.

Sindirimi iyileştirir: Papayanın yüksek miktarda su içermesi, şişkinlik ve gaz problemlerine kesin çözüm niteliği taşıdığının kanıtıdır. Bu meyvenin yüksek oranda lif barındırması ise kolon kanserine yakalanma ihtimalini en aza indirir. Ayrıca kabızlık ve mide yanması gibi problemlerde de oldukça etkilidir.

Göz sağlığını korur: Göz sağlığına da papaya meyvesinin faydaları vardır. Gözü korur ve yaşa bağlı şekilde oluşabilecek maküler dejenerasyonun önüne geçer. Lutein, zeaksantin, E ve C vitamini içerir. Bu nedenle görme kabiliyetini iyileştirir.

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir