Saç Sağlığını Koruyan Yiyecekler

Saç sağlığını koruyan yiyecekler arıyorsanız doğru yerdesiniz! Saçları kuvvetlendiren en güçlü besin, saçı ne besler ve uzatır, saç çıkaran besinler hakkında tüm bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. Saçlarınızın sağlıklı kalması süreklilik ve tutarlı bir bakım gerektirir. Stres, UV ışınları, kirlilik, kimyasallar, şekillendirme araçları, uygun olmayan saç bakım rejimleri, saçlarınızda çeşitli sorunlara yol açar. Saç dökülmeleri, kepek, matlaşma ve saç kuruluğu gibi durumlar da saçların sağlıksız oluşundan kaynaklanır. Saç bakım ürünleri, saç maskeleri, serumlar, saçlarınızın sağlığını korur. Ancak yedikleriniz ve içtikleriniz saç sağlığınız üzerinde daha fazla etkilidir. Yedikleriniz saçlarınızı direkt olarak etkiler. Peki, sağlıklı saçlar için tüketilmesi gereken yiyecekler nelerdir?

Saç Sağlığını Koruyan Yiyecekler Hangileridir?

Saçları kuvvetlendiren en güçlü besin

Güçlü saçlar için ne yapılmalı diye merak ediyorsanız; aşağıdaki yiyecekleri beslenme düzeninize dahil etmeniz en doğrusu olacaktır.

Avokado

saç sağlığını koruyan yiyecekler

Kalsiyum, B12 vitamini, çinko, riboflavin, tiamin, A, E ve C vitamini gibi maddeler zengin olan avokado, saç sağlığını koruyan yiyecekler arasında yer alır. Ayrıca, proteinler, lif ve esansiyel yağ asidi içeren bu meyve, saçların sağlıklı büyümesine destek olur. Yapısındaki önemli maddeler, saçların erken dönemde beyazlamasını önler. Avokado, saç derisinde oluşan yara ve sivilceleri de kısa sürede yok eden benzersiz besinlerden biridir.

Baklagiller

saç sağlığını koruyan yiyecekler

Baklagiller protein bakımından zengindir. Saç dökülmelerini önleyen baklagiller, saç sağlığını iyileştirmek için yeterince protein barındırır. Baklagillerin yapısındaki çinko ve biyotin, saç kırılmalarının önüne geçer. Biyotin eksikliği saçları daha kırılgan hale getirir. Bu yüzden biyotini yeterince alamayanlara baklagillerden düzenli şekilde tüketmeleri de önerilir. Özellikle fasulye, saç derisi hücrelerini olumlu yönde etkiler.

Meyveler

saç sağlığını koruyan yiyecekler

Saç sağlığını koruyan yiyecekler söz konusu ise bu listede meyveler de mutlaka yer alır. Çünkü meyveler yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. C vitamini, saç yapısının güçlenmesine yardımcı olan kolajen üretimini destekler. Bununla birlikte meyveler, saç dökülmesini, saç kuruluğunu ve matlığı giderir.

Yumurta

Güçlü saçlar için ne yapılmalı

Protein kaynağı olan yumurta, saç maskesi olarak sıklıkla tercih edilir. Yapılan bir araştırmaya göre yumurtanın sarısı, saç hücrelerini uyarır ve saçların sağlıklı büyümesini destekler. Bununla birlikte düzenli olarak yumurta tüketmek saçların daha parlak ve güçlü hale gelmesini kolaylaştırır.

Yeşil yapraklı sebzeler

Güçlü saçlar için ne yapılmalı

Lahana, ıspanak, brokoli gibi sebzeler saçları en iyi şekilde korur. Yeşil yapraklı sebzelerin yapısında bulunan folik asit ve biyotin, saçları hem besler hem de güçlendirir.

İstiridye

saçı ne besler ve uzatır

A, B ve C vitamini açısından yoğun olan istiridye, saçları güçlendiren ve saç sağlığını koruyan yiyecekler listesinde yer alır. Nedeni de iyi bir protein kaynağı olmasıdır.

Kuruyemiş

saçı ne besler ve uzatır

Fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler, saç derisinin sağlıklı kalmasına yardım eder. Çünkü yapılarında bol miktarda selenyum maddesi bulunur. Kuruyemişler, saçları besleyen ve yumuşak bir görünüm almasını sağlayan alfa-linolenik asit ve çinko bakımından da zengindir.

Balık

saç sağlığını koruyan yiyecekler

Balıklar, saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek omega yağ asitleri içerir. Omega-3 yağ asitleri, saç dökülmesine neden olabilecek hormonları inhibe eder. Balık yağı takviyeleri genellikle parlaklık ve güç katarak, saç kalitesini iyileştirir.

Kaynak: 1.

Mayonezli Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir